Miejski Zakład Gospodarki Lokalowej w Szklarskiej Porębie Turystyczna 2, 58-580 Szklarska Poręba , tel 75-717-23-56
Czym jest wspólnota mieszkaniowa?
Wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Nie ma znaczenia, czy lokale są mieszkalne czy użytkowe. Wspólnota powstaje z mocy samego prawa. Nie można ani temu zapobiec ani jej zlikwidować dopóki trwa odrębna własność lokali w większej nieruchomości, składającej się z jednego lub kilku budynków.
Mała – w której liczba wyodrębnionych lokali nie jest większa niż siedem. Dla takich wspólnot mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. Jednak właściciele takiej wspólnoty mogą zdecydować się na zarządzanie swoją nieruchomością na podstawie ustawy o własności lokali.
Pomimo, iż wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa koniecznym jest dokonanie niezbędnych czynności, które pozwolą wspólnocie na jej funkcjonowanie zgodnie z prawem. Wspólnota musi uzyskać numer REGON we właściwym urzędzie statystycznym, numer NIP w urzędzie skarbowym oraz musi założyć konto bankowe.
Prawa i obowiązki właściciela lokalu reguluje rozdział 3 ustawy o własności lokali.
Dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości przysługują co do niewyodrębnionych lokali oraz co do nieruchomości wspólnej takie same uprawnienia, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych; odnosi się to także do jego obowiązków (art. 4).
Zgodnie z Ustawą o własności lokali, z chwilą wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w danym budynku, wydzielona zostaje w tej nieruchomości tzw. część wspólna, będąca w częściach ułamkowych współwłasnością wszystkich właścicieli lokali w danym budynku. Czym jest część wspólna nieruchomości? Jest to przede wszystkim grunt na którym stoi budynek,
Zarząd lub zarządca podejmuje samodzielnie czynności zwykłego zarządu, robi więc wszystko, co wiąże się z załatwieniem bieżących spraw. Zawiera umowy o dostawę energii, wody i innych usług dla nieruchomości wspólnej, prowadzi ewidencję. Przygotowuje też roczne sprawozdania finansowe i plany gospodarcze, realizuje uchwały wspólnoty,
Zgodnie z artykułem 41. kodeksu cywilnego siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający. Wspólnota mieszkaniowa jest określana mianem „ułomnej osoby prawnej”, stosuje się więc do niej większość przepisów dotyczących osób prawnych. Siedzibą wspólnoty jest więc miejscowość, w której znajduje się nieruchomość.
Wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek przyjąć jeden z dwóch wariantów zarządzania: powierzyć zarząd albo go wybrać. Jeżeli we wspólnocie mamy do czynienia z zarządem wybranym, często dodatkowo możemy się spotkać z zarządem zleconym. Oprócz tych dwóch wariantów zarządzania istnieje jeszcze zarząd przymusowy ustanawiany przez sąd.
Zarząd podejmuje samodzielnie czynności zwykłego zarządu, robi zatem wszystko, co wiąże się z załatwieniem bieżących spraw: zawiera umowy o dostawę usług dla nieruchomości wspólnej, prowadzi ewidencje przychodów i kosztów oraz rozliczeń z innych tytułów związanych z nieruchomością wspólną, przygotowuje roczne sprawozdania,
Wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą wyodrębnienia się pierwszego lokalu z nieruchomości. Zgodnie z ustawą o własności lokali wspólnota mała to taka, w której zgodnie z projektem wydzielenia jest maksymalnie siedem lokali (w tym mieszkalne i użytkowe). Jeśli natomiast wspólnota liczy sobie osiem i więcej lokali, to jest już wspólnotą dużą.
Warning: Creating default object from empty value in /!wywalić - hidden/modules/mod_stats/helper.php on line 77
Warning: Creating default object from empty value in /!wywalić - hidden/modules/mod_stats/helper.php on line 83
Warning: Creating default object from empty value in /!wywalić - hidden/modules/mod_stats/helper.php on line 106 Użytkowników : 2 Artykułów : 64 Odsłon : 89656